11 Ekim 2011 Salı

Pompei-1


Pompeı 1500 lü yıllarda su kanalı açılırken bulunmuş.


Pompeililer altı bu şekilde dükkan, ikinci  katında yatacak odaları olan yerlerde yaşıyorlarmış. Yemek yapmak, çamaşır yıkamak için ortak alanları olduğundan evleri hem ev hem dükkanmış. Ve evlerinde aileleri genelikle 3 kişiden oluşuyormuş. 


Geceleri sokaklarda ışık olmadığından. Yerlere taş döşerken aralarına fotoğraftaki gibi beyaz taşlar koymuşlar bu beyaz taşlar kendilerine yansıyan ay ışığı sayesinde hafif bir parlama yaparak yolu bulmalarını sağlıyormuş.


Burasıda Tanrıya kurban verdikleri yer. Kurbanın bakire bir kız olması gerekiyormuş ve kurban olacağını bilerek o beyaz taşa yatması gerekiyormuş kurban ayinleri tam öğlen saatlerinde yapılıyormuş. Dahası var ama  anlatmayayım


Pompei'den çıkan kalıntılar ve insanlar...


Pompei bulunana kadar toprak altında kalmış. Ve bu süre içerisinde kül yutan insanların üstüde külle kaplanıp taşlaşmış. Pompei'nin bulunduğu alan keşfedilene kadar el deymediğinden, insanlar evlerinin üstüne kül yağıp içlerinde hapsolmuşlar ve böylece bozulmadan korunmuşlar.

Ben ilk duyduğumda taşlaşmış insan mı olurmuş dedim, inanamadım. Gidipte içlerindeki kemikleri görene kadar...


Ortak alanlardan biri olan Fırın..


4 yorum:

leyya dedi ki...

şaşkınlık verici.okumuştum buna dair birşeyler ama görmek daha etkileyici.teşekkürler paylaşım için.

Atolyekedi dedi ki...

Leyya, katılıyorum. Rica ederim.

fiamma dedi ki...

Zenginliğin, sefaletin, sapkınlığın şehri Pompei ve bir şehrin yok oluş öyküsü bir anda nasıl inanılmaz geliyro insana değil mi? Hiç mi kaçacak vakit bulamadılar diye düşünmeden edemiyor insan...Ne kadar etkileyici değil mi gezmek ve görmek. Teşekkürler bir kez daha canlandı sayende gözlerimin önünde oralar.

Atolyekedi dedi ki...

Fiamma, evet kesinlikle öyleymiş. Kaçacakvakit bulmuşlar aslında bize anlatılanlara göre. Ama çoğu ciddiye almamış karşıdan gelen külbulutunu ve kül olduğunu anlayamamışlar. İmkanı olanlar, tehlikeyi farkedenler kaçmış sadece. Evet çok etkileyici ve düşündürücü gerçekten. Ben teşekkür ederim.